Розглядаючи пропозиції на ринку нерухомості, покупці обов'язково звертають увагу на поверх. І часто намагаються вибирати квартири в середині будинку, минаючи перші й останні поверхи. Однак такий спрощений підхід не зовсім вірний, тому що іноді плюси квартири на останньому поверсі цілком переважують мінуси.
На що звернути увагу під час вибору квартири на останньому поверсі
1. Рік побудови будинку. Чим старша нерухомість, тим імовірніші проблеми з дахом і комунікаціями.
2. Технічний поверх. Якщо його немає – в квартирі влітку буде дуже жарко, оскільки дах перегрівається на сонці, і все тепло йде в приміщення.
3. Ремонт даху. Обов'язково уточніть у ріелтора, продавця, в ЖЕКу або у голови ОСББ, коли ремонтувався дах. Чим довше ним не займалися, тим вища ймовірність неприємностей у вигляді протікання в дощ і в сніг. Жовтувато-зелені розводи на стелі і стінах в квартирі та під'їзді – яскравий сигнал про те, що квартиру брати не варто.
4. Цвіль на стінах. Вказує на проблеми з вентиляцією, часті на останніх поверхах будинків вторинного ринку.
5. Відстань до шахти ліфта. Краще, якщо ліфтовий механізм буде винесено на технічний поверх або дах, інакше гудіння і вібрація турбуватимуть вас щодня.
Плюси квартири на останньому поверсі
Плюси у квартир на останньому поверсі в домах на вторинному ринку і новобудовах приблизно однакові:
1. Немає сусідів зверху.
2. Не шумить каналізація.
3. Можливість зробити дворівневу квартиру.
4. Менше шуму і чистіше повітря.
5. Економія на заміну комунікацій.
6. Щоденний спорт.
7. Знижка за поверх на вторинному ринку.
Немає сусідів зверху
Відсутність мешканців над вами вирішує багато проблем. Ніхто не тупотить «по голові», не затоплює, не скидає зверху сміття та не витрушує килимки з балкона.
Не шумить каналізація
Перші і середні поверхи чують шум зливу в трубах, мешканці останніх поверхів цього позбавлені.
Можливість зробити дворівневу квартиру
Квартира в новобудові після відповідного узгодження може перетворитися на пентхаус. Або якщо на вторинному ринку купується квартира на останньому поверсі з технічним поверхом, мешканці приватизують і його, роблячи там додаткову кімнату.
Менше шуму і чистіше повітря
Шум автомобілів, гучний сміх на лавочці турбують мешканців останніх поверхів набагато менше, ніж тих, хто живе нижче. Вихлопні гази теж практично не долітають навіть до 5 поверху – важкі з'єднання осідають приблизно на рівні 3-4 поверхів.
Економія на заміні комунікацій
У квартирах на останньому поверсі немає прохідних комунікацій опалювальних, каналізаційних та водопровідних мереж. Тому, за необхідності, замінити їх буде трохи простіше і дешевше: не потрібно прокладати стояки вгору і вниз і контактувати з сусідами з верхнього і нижнього поверхів.
Щоденний спорт
У п'ятиповерхівках без ліфта хоч-не-хоч доведеться кілька разів на день ходити пішки. З огляду на те, що гіподинамія вважається однією з головних проблем сучасних офісних співробітників, а ходьба по сходах корисна для серцево-судинної системи, ви будете хоч трохи дбати про своє здоров'я. У новобудові або дев'ятиповерхівці ж можна просто взяти собі за правило частину шляху долати пішки і тільки потім їхати на ліфті.
Знижка за поверх на вторинному ринку
Квартири на останніх поверхах часто продаються дешевше, ніж аналогічна житлоплоща в середині будинку.
Мінуси квартири на останньому поверсі
Недоліки квартир на останньому поверсі варіюються в залежності від того, чи розглядаєте ви первинний або вторинний ринок. Новобудови можуть бути позбавлені деяких мінусів через більш сучасні технології, матеріали й устаткування.
Високо підніматися
Про це згадують в першу чергу, коли думають, чому погано жити на останньому поверсі. Молодим людям не важко подолати кілька прольотів, але людям у віці це буде зробити досить складно. Важко заносити наверх і сумки з покупками, дитячу коляску або свій велосипед. У багатоповерхівках з ліфтом потрібно враховувати можливість його поломки – і тоді теж доведеться йти пішки.
Проблеми з дахом вирішувати вам
Незалежно від того, чи належить будинок ЖЕКу або в ньому створено ОСББ, просувати вирішення проблем із дахом будуть тільки мешканці верхніх поверхів. І тут можливі конфлікти, якщо, наприклад, весь під'їзд виступає за благоустрій двору, а ви наполягаєте ці гроші вкласти в дах.
Необхідно перевірити технічний поверх
Розглядаючи квартиру на останньому поверсі, доведеться ґрунтовно дослідити технічний поверх. Наприклад, в будинках без нього в квартирах на верхньому поверсі може бути надто жарко, оскільки влітку дах сильно прогрівається за день, а вночі довго остигає. Якщо технічний поверх є і він опалюється – в квартирі взимку буде тепло, якщо немає – холодно.
Погана вентиляція
У будинках вторинного ринку проблеми з вентиляцією бувають часто: чи то від часу, чи то від неправильно проведеного ремонту даху. Це може стати причиною появи цвілі на стінах або сторонніх запахів із сусідніх квартир, наприклад, коли хтось щось готує. І тут вам доведеться або звертатися до ЖЕКу, або своїми силами робити примусову вентиляцію у ванній, санвузлі та кухні.
Слабкий натиск води
Якщо в будинку встановлений слабкий несучасний насос, можливі проблеми з підкачкою води на останні поверхи, особливо в години пік, коли мешканці повертаються з роботи. Як правило, новобудови цього недоліку позбавлені.
Візити сантехніків двічі на рік
Якщо в будинку розводка зроблена зверху, а на батареях встановлені крани Маєвського, двічі на рік до вас будуть приходити сантехніки і продувати систему. Робиться це на початку і в кінці опалювального сезону або тоді, коли фахівців викличуть мешканці будинку, у яких погано гріються радіатори.
Доплата за поверх в новобудовах
За панорамний вид в деяких новобудовах доведеться заплатити більше, ніж за квартиру нижче. Особливо це стосується випадків, коли квартира на останньому поверсі продається з уже готовою мансардою.
Переваги та недоліки квартир на останньому поверсі частіше оцінюються з суб'єктивної точки зору. Для когось основним фактором стане відсутність сусідів зверху, а хтось не захоче потрапляти в залежність від працюючого ліфта. У будь-якому випадку, потрібно зважити всі плюси і мінуси перед підписанням договору купівлі-продажу.